Sztaluga do malarstwa i nie tylko

Sztaluga do malarstwa i nie tylko

Artyści kojarzą się nam najczęściej z malarzem stojącym z pędzlem w ręku przy sztaludze z płótnem. Porządna sztaluga jest bardzo ważnym elementem w tym obrazku, bo dzięki niej możemy wygodnie tworzyć malarskie czy rysunkowe dzieła. Na rynku istnieje kilka rodzajów sztalug, które są dedykowane artystom, ale nie tylko przez nich są wykorzystywane.

Sposoby na wykorzystanie sztalugi

sztalugi bukoweMalarstwo towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Na przestrzeni czasów przybierało ono najrozmaitsze formy, żeby ostatecznie dojść do obrazów malowanych różnymi technikami na płótnach. Najwygodniejszym sposobem na malowanie obrazu jest umieszczenie płótna na sztaludze. W zależności od tego, gdzie taką sztaluge chcemy umieścić, taki rodzaj będziemy musieli nabyć. Istnieją bardzo stabilne sztalugi, tak zwane studyjne, które umieszcza się w pracowniach. Na plener najlepiej nadają się tak zwane sztalugi trójnożne, które są lekkie i łatwe w rozłożeniu. Do szkicowanie przy biurku lub malowania miniaturek dedykowane są sztalugi stołowe. W sklepach najczęściej sprzedawane są sztalugi bukowe, rozpoznawalne po charakterystycznym, jasnym odcieniu. W dzisiejszych czasach, oprócz malarstwa, znaleziono dla sztalug jeszcze inne zastosowania. Używane są do eksponowania obrazów, plakatów, ogłoszeń, a nawet reklam w różnych miejscach użyteczności publicznej. Sztalugi stołowe idealnie nadają się na przykład do restauracji. Można na nich pięknie wyeksponować na przykład kartę dań.

Wykorzystywane w malarstwie sztalugi przyjmują rozmaite oblicza. Dobiera się je w zależności od tego gdzie, chcemy malować i jakiej wielkości mają być obrazy. Poza sztuką sztalugi są idealnym sposobem na eksponowanie różnych prac, ogłoszeń a nawet menu w restauracjach. Większość sztalug wykonanych jest z bukowego drewna.