Rower górski i jego typowe podzespoły

Rower górski i jego typowe podzespoły

Rowery górskie są jednym z najczęściej wybieranych modeli rowerów na Polskim rynku. Dzieje się tak ze względu na ich wszechstronność i możliwość wjechania w różny teren. Rowerem takim przemierzymy jednakowo nieubite dukty leśne, kamieniste ścieżki czy równe asfaltowe drogi. Wszystko to dzięki szerokim oponom, które dają sobie radę z każdą nawierzchnią i są odporne na różne warunki atmosferyczne.

Jakie części posiada typowy rower MTB?

tani rower górskiJednym z podstawowych części, które są na wyposażeniu takiego roweru to amortyzator. W zależności od ceny znajdziemy na wyposażeniu amortyzatory sprężynowe lub powietrzne czy gazowe. Tani rower górski będzie posiadał widelec amortyzowany wyposażony w elastomer. Kolejnym podzespołem charakterystycznym dla roweru górskiego, jest kaseta, czyli wielotryb o dużej rozpiętości przełożeń. Odpowiedni dobór przełożeń jest bardzo potrzebny dla sprawnego pokonywania nierówności terenu, a rower MTB jest pod tym względem jednym z najbardziej sprawnych i zwrotnych modeli. W tym celu w rowerach górskich montuje się kasety dziewięciorzędowe. Model dziewięciorzedowy jest najbardziej popularnym rozwiązaniem dla budżetowych rowerów. W modelach przeznaczonych dla wyścigów i maratonów ilość zębów jest odpowiednio większa. Często też rezygnuje się z montowania przedniej przerzutki. Taki rodzaj napędu posiada tylko jedną zębatkę z przodu i około jedenastu przełożeń z tyłu roweru.

Rowery MTB są od lat bardzo chętnie kupowane przez Polaków. Dzieje się tak zapewne dlatego, że posiadając ów rower, możemy wybrać się nim zarówno na małą przejażdżkę do lasu lub też większą wyprawę rowerową, po zamontowaniu odpowiedniego oprzyrządowania turystycznego. Rower górski spełni także swoje zadanie jako pierwszy rower naszych dzieci.