Na jakiej zasadzie działa spektroskopia?

Na jakiej zasadzie działa spektroskopia?

W dzisiejszych czasach bardzo ważnym elementem rozwoju nauki jak nakład pieniężny, który pozwala zakupić coraz to nowsze technologicznie sprzęty, które pozwalają na coraz to trudniejsze eksperymenty. Przykładem nauki związanej z odkrywaniem oraz analizowaniem próbek jest spektrofotometria, która w swojej pracy wykorzystuje specyficzne urządzenia, o których w tym tekście chciałbym napisać kilka słów. Przedstawię na jakiej zasadzie spektrometry działają. 

Spektrofotometria NIR

spektrometr bliskiej podczerwieniNa całym świecie w laboratoriach zajmujących się nauką jaką jest analiza substancji za pomocą metod instrumentalnych, na co dzień wykorzystuję się maszyny, które poprzez swoje właściwości pozwalają nam na bardzo precyzyjną analizę poszczególnych substancji pod różnym względem. Spektrometr bliskiej podczerwieni jest to maszyna, która przesyła wiązkę światła o specyficznej długości fali, oraz na podstawię otrzymanego widma oscylacyjno – rotacyjnego czyli drgań cząsteczki możemy określić jaki jest to związek. Metody te są bardzo precyzyjne gdyż dokładnie stwierdzają jaka wartość została użyta jeśli chodzi o długość fali. W poszczególnych atlasach produktów znajduję się wykaz długości fali odpowiadających poszczególnym produktom w związku z czym bez problemu możemy dokonać analizy jakościowej czyli takiej, która stwierdza co to za substancja. Metody spektrofotometrii są bardzo skuteczne gdyż wszystkie zadania, które musimy wykonać mogą zostać wykonane przez maszynę, która zadba o odpowiednie materiały do analizy. Naszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie substancji w rozcieńczeniu lub nie oraz przygotowanie kuwety w której znajduję się badana substancja. 

Spektrofotometria UV/VIS/NIR oraz inne przykłady tej nauki są to zagadnienia, które stanowią element rozwoju naszej technologii, który niesie za sobą bardzo dużo dobrego. Ze względu na te maszyny, wykonywanie takich badań stało się proste oraz bardzo szybkie, w związku z czym w ciągu jednego dnia możemy wykonać nawet kilkadziesiąt prób, które mogą nam posłużyć do badań.

Close Menu